День ВИШИВАНКИ





День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня. У 2020 році День вишиванки припадає на 21 травня.

    У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка - своєрідний унікальний код українського етносу з зашифрованими оберегами, символами та знаками.
   Історія Дня вишиванки
Свято було засноване в Чернівцях у 2006 році. Студенти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича запропонували ідею акції “Всесвітній день вишиванки” і прийшли одного дня в українському традиційному одязі. Спочатку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів університету, але в подальші роки свято вийшло на всеукраїнський рівень, до нього приєдналася українська діаспора по всьому світу, а також всі охочі підтримати Україну.
  Коли святкують День вишиванки 
День вишиванки в Україні немає фіксованої дати. Щороку святкування припадає на третій четвер травня. Колективи, родини змагаються за звання кращих у своїх вишиванках. Це патріотичне змагання розпочалось у 2014 році, коли вперше провели всеукраїнський фотоконкурс «Моя родина у вишиванці». До організаторів свята надсилали світлини не лише з міст і сіл України, а й з 8 країн світу: Канади, США, Італії, Німеччини, Франції, Росії, Румунії, Португалії. У день вишиванки в Україні вишитим строєм вбирають навіть пам’ятники. Так, у 2016 році вишиті сорочки приміряли на себе скульптура Либіді та Засновникам Києва на Майдані Незалежності. Тематичним декором у вигляді стрічок з червоно-чорними візерунками, гуцульськими мотивами прикрашають автівки, будинки, домашніх улюбленців, валізи та сумки.
   Як відзначити День вишиванки 
Зробити сімейну фотосесію. Для цього заздалегідь замовте вишиванки для родини на сайті й підберіть локацію. Це може бути садок на дачі, музей під відкритим небом або просто прогулянка містом. Провести флешмоб. Наприклад, зняти коротке відео, у традиційному вбранні та викласти у соцмережі. Зустріти свято з родичами. Пара чи родина з дітками в одному сімейному образі викличе фурор серед знайомих, а ваші знімки точно прикрасять шпальти місцевих газет.

Джерело 

 Тлумачення слів

ВИШИ́ВА́НКА, и, ж., розм. Вишита сорочка. Вона в полотняній вишиванці сиділа недалеко від лежанки й пряла кужіль (Стельмах, II, 1962, 398); Я сорочку знайду вишиванку І надіну, як хлопчик, радий (Мал., II, 1956, 31).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 540.

ВИШИВА́ННЯ, я, с. 1. Дія за знач. вишива́ти 1. За вишиванням вони придумували собі костюми на бал (Н.-Лев., III, 1956, 240); Сьогодні в притулку облишено всю іншу роботу — і прання, і вишивання (Донч., III, 1956, 30).
2. Вишитий предмет або той, що вишивається. Як же їх [Галочку з Миколою] обдарили подарками, усе хустками хорошими і вишиваннями, і платками шовковими, так вони [родичі] і замовкли (Кв.-Осн., II, 1956, 353); — Ти ще не знаєш, Ганнусю, нашого панича, — говорила згодом Любаша, розіклавши на колінах вишивання (Гончар, Таврія.., 1957, 221); // рідко. Вишитий на чому-небудь візерунок. Блискучою хвилею спадали вони [разки намиста] на високі груди, на білу тонку сорочку з мистецьким вишиванням (Гр., II, 1963, 330); А які килими! Яке вишивання, мережки, рушники, шиті золотом та перлами, вигаптувані квітами (Шиян, Іван — мужицький син, 1959, 64).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 541.

Виховна година "День Вишиванки. Цікаве заняття про вишиванку." переглянути
Бесіда "Дітям про ВИШИВАНКУ. Заняття до дня ВИШИВАНКИ " ознайомитися



Історії вишиванки як українського національного вбрання
1. Історія вишиванки 



2. Українська вишиванка: національний одяг у давнину й сьогодні



3. Спадок нації 



4.Легенда про вишиванку



5. Touch Ukraine: Таємниця української вишивки переглянути 
6. Юрій Мельничук про знаки української вишивки (авторське бачення). Чотирикутники (квадрати, ромби)  ознайомитися 
7. Вишиванка - твій генетичний код  ознайомитися 
8.Символіка українського рушника, вишивки  ознайомитися 
9. Таємничі коди вишивки:12 головних символів дізнатися

Бери і роби 
1. Як вишивати вишиванку? З чого почати?  ознайомитися
2. Ідея саморобки на День вишиванки  зробити самому
3. Як зробити саморобку до дня вишиванки  бери і роби
4. Україночка у вишиванці. День вишиванки. Паперове конструювання.



5. Вишиванка - Малювання  створити самому 

10 цікавих актів про українську вишиванку

1. Вишиванка - це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані "буденки" - непомітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки.

2. Вишивка наносилася насамперед із сакральною метою, як оберіг, захищаючи частини тіла, незакриті одягом. Деякі вишиванки спочатку створювалися як ритуально-обрядові.


3. Своїми особливими вишиванками може похвалитися не тільки кожен регіон України, а навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися по фасоном, кольором, візерунку.

4. Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постилась, молилася і мила руки. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки.

5. Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років - в залежності від складності технік.

6. Надзвичайно тонка вишивка "білим на білому" була поширена серед європейської знаті і української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну і натільні сорочки.

7. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла в Україну з Європи тільки в XIX столітті, переважно з появою компанії Brocard, яка використовувала для своєї парфумерії рекламні упаковки із зображенням схем-вишивок.

8. У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання (серед них гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка).

9. Популярні нині маки як елемент візерунка практично не використовувалися в традиційній українській вишивці, оскільки символізували печаль і смерть, а широкого поширення набули в кінці XX століття.


10. Орнаментами української вишивки віднедавна прикрашають не тільки сорочки, а й автомобілі, предмети побуту, їх використовують як візерунки для тату і манікюру.

Джерело 

Історична вікторина 

Приклади запитань:
  1. Коли з’явилися вишиванки? (Точних даних немає, але археологічні розкопки свідчать, що мистецтво вишивання відоме в Україні ще з часів енеоліту).
  2. Які ви знаєте традиційні способи вишивання сорочок? (Мережка, хрестик, вирізування, заволоч, низь, лиштва, кольоровий шовк).
  3. Які мотиви орнаменту використовувалися найчастіше? (рослинні, геометричні, зооморфні).
  4. Який письменник став законодавцем моди та почав носити вишиванку зі звичайним піджаком? (Іван Франко).
  5. Коли науковці України вперше почали займатися вивченням національного одягу? (Після того, як у 1876 відома письменниця Олена Пчілка видала альбом вишиванок).
  6. Коли почався перший модний бум на вишиванки у радянській Україні? (У 1920–1930-х роках).
  7. Коли відбулася перша вишиванкова хода? (У 2008 році).
  8. Які всесвітньо відомі дизайнери використовують фрагменти української вишивки під час створення одягу? (Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana, Джон Гальяно та Жан-Поль Готьє).
  9. Який мурал намалював на київському будинку австралійський художник Гвідо ван Хелтен? Чим він цікавий?(Дівчину у вишиванці. Висота муралу – 43 м, це найбільший твір художника в Європі).



Тест на вишиванкознавство  перевірити свої знання 

Дослідницька робота (діти об'єднуються у команди , кожна команда отримує певну область нашої країни)
Завдання :
1. Дізнатися чим відрізняються візерунки на вишиванках у залежності від регіону країни.
2. Зберіть як можна більше відомостей про стиль крою та вишивання сорочок, розкажіть про традиції та особливості візерунків.
3. Дослідити особливості святкування Дня вишиванки у світі. 




Немає коментарів:

Дописати коментар